pátek 23. dubna 2010

Průběh geologické sondy

Geologům se zde moc nevěnujeme, tak to zkusíme napravit alespoň tentokrát. Dostal jsem nedávno jednoduchou otázku. Jak vynést 3d křivku (3DPoly) pomocí třech různých parametrů:azimut+délka+sklon? V geologii se tak určuje průběh (inklinometrie) geologické sondy v karotážním měření. Jednodušeně jde říci, že jde o geofyzikální metodu určování geologického profilu vrtu. To ale nemám z vlastní hlavy...:)

Samotný přikaz 3Dkřivka (3Dpoly) nenabízí kromě určení absolutních souřadnic, žádné další volby a proto na to musíme jinak.

Naštěstí máme Civil 3D a ten zná něco lepšího než je 3D křivka a tou je trochu neprávem opomínaná Návrhová linie (Feature line). Daleko lépe se s ní totiž pracuje.

Postup je tedy následující:
1) Ve výchozím ribbonu vybereme Vytvořit návrhovou linii.

2) Po odkliknutí počátečních stylů návrhové linie určíme první bod včetně jeho výšky a jsme vyzváni k zadání dalšího bodu...
3) Pro určení délky a azimutu si pomůžeme transparentním příkazem (mimochodem moc šikovná záležitost). Ná výběr je hned několik možností:

4) V tomto případě vybereme Azimut a Vzdálenost


5) Na výběr nyní máme Spád/sKlon/Výška/Rozdíl/Přechod. Pro ty z vás, kteří nerozumí česky, tak Přechod je azimut. Zbytek už asi dáte dohromady. Zvolíme tedy Spád a v procentech určíme jeho velikost (+ stoupá, - klesá).
6) Azimutem pokračujeme na další bod a celý postup se opakuje.
7) Pokud už nebudeme dál editovat, návrhovou linii stačí rozbít (klávesa X), a tak získáme požadovanou 3D křivku.

Pokud chcete z transparentního příkazu vyskočit, stačí použít klávesu ESC. Návrhová linie se velmi přijemně upravuje v Editoru výšek, který například otevřete z menu na pravém tlačítku.

Jako EXTRA TIP přidávám, že pomocí výborných CADTown utilitek (vyšla právě nová aktualizace s příkazem pro 3D ekvidistantu od 3D trasy) převedete jedním kliknutím výslednou 3D křivku na trasu a profil.
viz můj předchozí článek.

Vláďa Michl nelenil a spíchnul během dne šikovnou utilitku 3DPolyC, která jednoduchým zadáním 3D délky, azimutu a sklonu procentech vykreslí požadovanou 3D křivku. Nezapomeňte, že hodnoty lze zadávat do příkazového řádku i hromadně pomocí vložení ze schránky.

Žádné komentáře: