Při některé konstelaci zaměřených bodů se může stát, že triangulace povrchu úplně nedopadne podle našich představ a trojúhelníky prostě neběhají tak, jak bychom chtěli. Civil 3D má pro tuto situaci bohužel jen málo automatických oprav a nastavení.
Povrch může dopadnout např takto:
Jediná možnost jak omezit délku hrany, je ve vlastnostech povrchu, konkrétně záložka definice.
Příliš nízké číslo může udělat více škody než užitku a udělá z povrchu pěkný ementál. Pokud tato volba nepomůže, nastoupí pak ruční metoda příkazem Vyměnit hranu.
Pozor na výběr jednotlivých hran...záleží na pořadí. Jak říkám:"Jsou to léta cviku a odříkání" :). Ne, teď vážně - je nutné klikat od krajních dlouhých hran směrem k prostředku, jinak nás ani Civil 3D nepustí a nahlásí chybu.
Zkuste si zapamatovat, že právě výměna hrany je jediný a nenásilný způsob, jak docílit požadovaného průběhu povrchu, když se triangulace na první pokus zrovna nezadaří.
Povrch může dopadnout např takto:
Jediná možnost jak omezit délku hrany, je ve vlastnostech povrchu, konkrétně záložka definice.
Příliš nízké číslo může udělat více škody než užitku a udělá z povrchu pěkný ementál. Pokud tato volba nepomůže, nastoupí pak ruční metoda příkazem Vyměnit hranu.
Pozor na výběr jednotlivých hran...záleží na pořadí. Jak říkám:"Jsou to léta cviku a odříkání" :). Ne, teď vážně - je nutné klikat od krajních dlouhých hran směrem k prostředku, jinak nás ani Civil 3D nepustí a nahlásí chybu.
Zkuste si zapamatovat, že právě výměna hrany je jediný a nenásilný způsob, jak docílit požadovaného průběhu povrchu, když se triangulace na první pokus zrovna nezadaří.
Obecně bych řek že Civil a jeho funkce pro modelování DMT jsou otřesný. Dělat v něm nejaký členitěší povrch čistě z bodů je skoro nemožný. Celkově vše co se týká práce s povrchy v civilu je ostuda Autodesku.
OdpovědětVymazatDobrý den, co Vás konkrétně nejvíce trápí? Pokud dělám nějaký členitější povrch, tak se snažím využívat povinných spojnic a editační funkce pro body a spojnice.
OdpovědětVymazatDobrý den,
OdpovědětVymazatono je toho víc, celkově je to "neohrabanost" práce s modelem. Konkrétně na co si vzpomenu např. po přidání spojnice do modelu, je tato spojnice jako "povinná" a nelze ji zrušit překřížením jinou spojnicí, musí se použít výměna hrany. Pokud je třeba křížit přes víc trojúhelníků, tak je zdlouhavé hledání spojnice, která to sabotuje. Lze samozřejmě povolit křížení pov. spojnic v definici modelu, ale to nemá potřebný efekt. Vznikají tím v podstatě něco jako nové body modelu na průsečících pov. spojnic. I když lze ovlivnit chování výšek na těchto průsečících, tak nastavení platí pro všechny průsečíky v modelu, takže je to v podstatě nepoužitelné. Myslím že nejde křížit ani spojnice jednou přidaná a následně zrušená. Kdyby alespoň bylo možné mít povinné spojnice barevně odlišené od těch nepovinných. Zrušení spojnice udělá v modelu díru místo aby se model přespojoval. Neexistuje možnost omezit minimální velikost úhlu v trojúhelníku. Takže vznikají na obvodu modelu přebytečné úzké trojúhelníky, které se pak musí mazat. Hromadný výběr hran k mazání "ohradou" je nepraktický, jiné sw. používají výběr "přímkou přes". To je podstatně obratnější způsob. Atd.atd....Protokolování chyb do okna které neustále vyskakuje je už jen poslední kapka (jde to možná někde vypnout, po to jsem nepátral...
Dobrý den pane kolego,
OdpovědětVymazattěší mě vaše civilovské znalosti. Ač trochu nerad, musím Vád dát ve většině výtek za pravdu. Dodatečné přidávání spojnic přes už stávající pořádně nejde. Parametr úhlu triangulace mi tam taky chybí. Barevně rozlišit povinné spojnice od nepovinných interně nelze, ale šlo by si pomoci nějak hladinami a překrytými křivkami. Jinak Survey modul určuje, které hrany fungují jako povinné spojnice a které ne. Rušení spojnice se dělá jen v krajní nouzi a spíše po obvodu DTM. Hromadný výběr hran pomocí přímky tzv. napříč samozřejmě jde. Civil je postaven na AutoCADu a lze využit všechny jeho výběrové funkce (okno, polygon, křivka - křížené/nekřížené). A nakonec protokolování chyb lze také vypnout. Na druhou stranu je ale určitě co vylepšovat...
Dobrý den,
OdpovědětVymazattěší mě, že Vás těší moje civilovské znalosti :), ale trochu se červenám, protože těch neznalostí je pořád víc než těch znalostí. A to přes to, že v acadu jedu už nějakých cca 10 let, z toho asi 4 nebo 5 let v civilu. Já jsem jen samouk, nikdy jsem neabsolvoval žádné školení, takže spousty běžných věcí mi možná do dneška uniká. Proto tento a podobné blogy a weby mi hodně pomáhají v dalším sebevzdělávání a chtěl bych Vám tímto za tento konkrétní blog poděkovat. Ale k věci: pokud jde k rušení spojnic a jejich vybírání napříč, já vím že je možné takto vybírat objekty. Posuďte sám funkčnost: vybrat v menu "odstranit linie", napsat do př.ř. "NAPŘÍČ", enter, nakreslit výběrový polygon, potvrdit výběr, potvrdit vymazání... funkce pro mazání se ukončí, takže pro pokračování vše znova. A takto to funguje např. v sw. TBC: vybrat funkci pro mazání spojnic, zadat linii napříč spojnicemi (pouze dva body), po zadání druhého bodu se překřížené spojnice smažou. Funkce zůstává aktivní a čeká na zadání dalších dvou bodů. Radost mazat! Navíc to funguje i tak, že pokud se "mazací linie" táhne směrem do modelu, tak trojúhelníky maže, a když se táhne z modelu ven, tak je vytváří, resp. obnovuje. A takhle je to se spoustou věcí. Funkce jsou často překombinované ve snaze nabídnout co nejširší možnosti a díky tomu neohrabané až nepoužitelné. Je možné, že mi poradíte změnit nastavení několika systémových proměnných, což by mohlo vést např. k tomu, že při mazání spojnice se bude rovnou aktivovat metoda výběru "napříč" atd. ale to právě není o té jednoduchosti ve které je síla. Podobných příkladů mám v hlavě x a u některých zuřím daleko víc. Ale ty jsou mimo téma článku pod kterým jsou tyto komentáře a to by bylo na dlouho. Jen musím spravedlivě dodat, že civil umí spousty super věcí, a neustále se vyvíjí a je to určitě silný nástroj hlavně pro projektanty. Bohužel téměř každá funkcionalita má taky nějaké to svoje ALE....
Dobrý den, zmiňujete jako zajímavý software TBC. Myslíte tím tu aplikaci od Trimble? Na oplátku bych se rád nechal poučit. :) Díky
OdpovědětVymazatAno myslím Trimble Business Center. Plná verze k vyzkoušení na 30 dnů je ke stažení tady: http://www.trimble.com/survey/trimble-business-center.aspx
OdpovědětVymazatJe to ale sw zaměřený na trochu něco jiného než civil, je to hlavně pro (nás) geodety, pro práci s modely terénu, pro vytváření koridorů (jednodušších)do totálních stanic pro vytyčování liniových staveb. Pro zpracování naměřených dat, pro výpočet statiky GPS atd. Ale spousty věcí se s civilem překrývá a způsob jakým jsou v TBC řešeny je minimálně inspirativní. Třeba taková drobnost jako něco jako "rychlý řez". Zmáčkne se ikonka (s nožem), zadá se bod v prostoru povrchu, vyskočí podokno ve kterém se interaktivně vykresluje řez všemi povrchy (lze zaškrtat jakými) ve směru od zadaného bodu směrem k aktuální pozici kurzoru. CTRL+SHIFT+kolečko myši mění výškové měřítko profilu. Paráda! A takových věcí je tam víc, i když modelování DMT je taky formou divných povinných spojnic, které mají jiný status než ty nepovinné a špatně se s nimi pracuje (ale mají aspoň jinou barvu, jsou i identifikovatelné v řezech atd.) Na toto byl asi nejlepší český ATLAS DMT, z toho co mi prošlo počítačem. Tam to bylo a snad i stále je jednoduché, uživatel byl pánem nad modelem a co usoudí že spojí, to spojil a nic mu do toho nekecalo. A to už někdy před 15 ti lety.
Díky za odpověď. To máte pravdu, ten Trimble je trochu někde jinde, ale pro geodety proč ne... Prostě každá aplikace má svoje...
OdpovědětVymazat