Hladina stoupá, hladina klesá

Představte si váš výkres jako moře, kde hladiny vody stoupají a klesají. Ale bójky prostě musí zůstat vždy na povrchu. Podobně je to i s hladinami v Civil 3D. Ne všechny hladiny mohou být nahoře, a rozhodně nechceme, aby se klíčové detaily potopily někam pod hladinu. Tady přichází na pomoc náš dnešní tip – příkaz LAYERORDER. Pojďme si ukázat, jak s jeho využitím zajistit, aby se důležité informace vždycky udržely na hladině a neutopily se mezi ostatními vrstvami.

Příkaz LAYERORDER spustíme z příkazového řádku. V otevřeném dialogovém okně příkazu pak najdeme všechny hladiny aktuálního výkresu. A to včetně hladin z připojených externích referencí. Pomocí šipek na pravém okraji okna jednoduše změníme pořadí zobrazení hladin ve výkrese. Nejvýše umístěná hladina bude ve výkrese vždy na ostatními. 

Během nastavování správného pořadí hladin doporučuji využít i možnost Náhled ve výkresu. Protože až po jeho spuštění dojde ke změně pořadí, které jsme právě provedli. Jen škoda, že nejde toto nastavení exportovat do dalších výkresů.

Na následujících obrázcích je názorně vidět původní stav výkresu, kdy šrafy překrývaly objekty v dalších hladinách. A texty byly nesmyslně umístěny pod ostatní hladiny. Po změně pořadí jsou texty vždy nahoře a šrafy si zvykají na své nové místo na konci seznamu.

Takhle tedy ne!


To je mnohem lepší!

Komentáře