Geotechnical Modeler - zpracování GT průzkumů v prostředí C3D

Určitě všichni z Vás, kteří v prostředí Civil 3D tvoří své projekty liniových staveb, přicházíte do kontaktu s geotechnickými průzkumy. Jistě jste strávili s jejich ručním integrováním do projektu spoustu času a při tom máte na dosah velkého pomocníka přímo v prostředí Civil 3D. Tento pomocník se jmenuje Geotechnical Modeler (GM) a v dnešním článku si představíme jeho základní parametry.

Geotechnical Modeler je nástroj, který umožňuje projektantům snadno integrovat geotechnická data do svých projektů. Uplatnění najde samozřejmě i u samotných geotechniků, kteří mohou průzkum přímo v prostředí Civil 3D pro projektanty zpracovat a data jim předat již kompatibilní s tímto prostředím. GM umožní zobrazit jednotlivé průzkumné vrty v 3D prostoru, ale i podélném profilu či příčném řezu.

Data z průzkumů importujete a dále spravujete v dialogovém okně Manage Data. Pro import je k dispozici formát .csv nebo .ags. Osobně jsem vyzkoušel první z nich. Pro přesné naformátování takových podkladů doporučuji navštívit adresářovou cestu: C:\ProgramData\Autodesk\C3D-GeoTechModeler-202X\SampleData

Po nahrání dat si můžete vrty (Boreholes) vložit přímo do Vašeho výkresu. Vrty resp. jejich poloha se vloží v podobě COGO bodů. Ty sami o sobě asi nepůsobí nijak výjimečně. Ovšem jednotlivé vrty můžete opatřit symbolem (Sticklogs), která věrně zobrazuje jednotlivé vrstvy vrtu. Ještě zajímavější je potom vytvoření 3D objektů vrtů, které jsou viditelné při 3D pohledu na modelovací prostor. Zobrazení symbolů i barevné provedení 3D těles můžeme ovlivnit v nastavení Hatch Style Editor.


Geotechnical Modeler se snaží rovněž popasovat s nelehkým úkolem vytvoření subpovrchů reprezentujících jednotlivé geologické vrstvy. Nástroj v takovém případě funguje optimálně pokud není geologická skladba příliš pestrá. V opačném případě je vytvoření povrchů spíše komplikované, což by ovšem bylo i v případě ručního vytváření takovýchto povrchů. Nastavení tvorby těchto subpovrchů naleznete v dialogu Stratum Surface Display.

Co však oceníte spíše, je možnost vykreslení jednotlivých vrtů do podélných profilů. GM má k tomu nachystané vlastní styly zobrazení podélného profilu, které v našich končinách úplně neuspěji. Při troše snahy je (vrty) však dostanete i do našich stylů zobrazení. Náčrt jednotlivých vrstev mezi vrty potom uživatel může udělat ručně nebo se spolehnout na vytvořené subpovrchy. 


Nutno také zmínit, že 3D objekty vrtů lze exportovat do podoby 3D těles a tím být připraven i na požadavek zpracovat GTP do digitálních modelů staveb (DiMS) pro proces BIM.

Na závěr ještě zmíním, že Geotechnical Modeler naleznete ve svých Autodesk účtech pod Civil 3D v sekci Rozšíření. Program je to sice velikostí malý, ale šikovný a stojí za vyzkoušení.




Komentáře