Nenechte autocadovská pole ležet ladem

V právě probíhajícím letním období jste jistě zaznamenali zvýšenou aktivitu zemědělské techniky na okolních polích, kde probíhá vrcholící sklizeň obilí. Ne, nebojte se, nespletli jste si váš oblíbený blog o programu Civil 3D s náhodným zahrádkářským magazínem. Jen téma dnešního článku mě napadlo při pohledu na obrovské stroje prohánějící se po okolních polích a tak bych vám rád představil, případně připomněl, nástroj Pole, který je součástí Civilu i jeho staršího bráchy - programu AutoCAD.

Jak jistě dobře víte program Civil 3D disponuje celou řadou popisků, které se vám obvykle automaticky generují u civilovských objektů. Ať už se v takovém případě bavíme o staničení podél trasy nebo výškách nivelety v podélném profilu. Za všemi těmito popisky však stojí jejich často složitě nastavitelné styly. Navíc takovéto popisky funguje pouze u zmíněných civilovských objektů. Co však dělat, když chci tímto způsobem popsat i často používané autocadovské objekty (např. křivky)? Odpovědí na takovou otázku je právě nástroj Pole. Ten zařídí, že se vybraná informace o konkrétním prvku vepíše do zvoleného textu. Navíc při změně této informace dojde k automatickému přepisu v rámci textového objektu. 

Nástroj Pole je k dispozici v jednořádkovém Textu i víceřádkovém MTextu. Nejprve je potřeba samozřejmě takový text vytvořit. V případě MTextu máte při jeho zadávání či editaci k dispozici standardní kontextovou kartu, na které se nachází i odkaz na popisovaný nástroj Pole. U jednořádkového Textu je nutné při zápisu zadat klávesovou zkratku CTRL+F.

V dialogovém okně funkce Pole máme na výběr několik kategorií. Mezi kategoriemi se nachází například Dokument či Datum a čas, které vám umožní do výkresu dostat automaticky informace o autorovi souboru, jeho názvu či datu posledního uložení. Já se však primárně zaměřím na kategorii Objekty. Tato kategorie Pole se zaměřuje na výkresové prvky, které postačí vybrat z výkresu a ihned máte k dispozici seznam dostupných informací o zvoleném objektu. Právě na výběru konkrétního typu objektu záleží. Seznam dostupných informací je totiž u každého jiný.

Nyní uvedu pár praktických využití tohoto nástroje. Začnu autocadovskou křivkou, která vám může ve výkresu reprezentovat například rozsah záboru či velikost konkrétního pozemku. Pokud tuto informaci nechceme zjišťovat a pak ručně do textu přepisovat, je nástroj Pole tou správnou cestou. Postačí si v dialogu vybrat konkrétní křivku a z dostupné nabídky zvolit její plochu. Nastavit potom lze i počet desetinných míst a v Doplňkovém formátu zvolit i popis jednotky.


Osobně také rád nástroj pole používám pro popis názvu šablony příčného řezu. Důvodem k popisu je fakt, že často máte ve výkresu takových šablon celou řadu a pro lepší orientaci je vhodné si je popsat. Takový popisek však sám Civil udělat neumí. Proto přichází na řadu využití nástroje Pole.

V takových příkladech bych mohl pokračovat do nekonečna. Jistě každý z vás najde celou řadu využití ve vlastních projektech. Pokud budete chtít, tak budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti s využíváním nástroje Pole a nasdílíte nám nějaké tipy v komentářích pod článkem.

Na závěr ještě velmi důležitá informace, která zde nepadla. Pokud například u zmíněné křivky změníte její rozsah či upravíme název šablony typického řezu, tak následným zadáním příkazu REGEN se údaje aktualizují i v zadaných polích. V neposlední řadě potom zmíním, že pokud vám nevyhovuje šedé pozadí polí, lze ho snadno vypnout proměnnou FIELDDISPLAY s nastavením na hodnotu 0.

Komentáře